• تلفن 09141166020
  • ایمیل alvanplast.az@gmail.com

روش های تولید ظروف یک بار مصرف پلاستیکی

ظروف یک بار مصرف با مواد اولیه پلی استایرنی، که از ابتدا نیز ظروف یک بار مصرف با این نوع مواد اولیه تولید و وارد زندگی مردم شده خود در دو نوع می باشد که از نظر استحکام و فرم پذیری و رنگ به شرح ذیل می باشد:
۱- ظروف پلی استایرنی هایمپک (HIPS): این نوع ظروف دارای رنگی مات متمایل به سفیدی می باشد که ظروف یک بار مصرف سفید رنگ یا رنگی از این نوع مواد، که با ترکیب رنگ سقید و یا هر رنگ مورد نظر تولید می شود.
ظروف هایمپک از نظر نرم بودن نسبت به نوع دیگر بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده از این ظروف برای بسته بندی انواع صنایع لبنی مانند ماست، خامه، صنایع غذایی شامل کیک، بیسکوئیت، باقلوا، نوقا و … استفاده می شود. همچنین انواع دیس ها و بشقاب های یک بار مصرف
۲- ظروف پلی استایرنی کریستال (GPPS): این نوع ظروف دارای رنگی شیشه ای و شفاف بوده که ظروف یک بار مصرف شیشه ای و شفاف نوع مواد، تولید می شود. ظروف کریستال از نظر استحکام نسبت به نوع هایمپک سخت تر ولی بسیار شکننده می باشد و در صورت فشار در همان اول ترک و شکسته می شود.
این ظروف به دلیل شکنندگی بالا برای بسته بندی خاصی استفاده نمی شود و فقط عمدتا برای مایعات استفاده می شود مانند ظروف چایی (سابق) و ظروف آب میوه خوری شیشه ای و یا ظروف مستطیل شکل که برای ظرف سالاد در غذا خوری سابقا استفاده می شد.
ظروف یک بار مصرف در دو روش قابل تولید می باشد:

۱- سیستم تولید ظروف یک بار مصرف پلاستیکی با نام: نیمه فرمینگ

در سیستم نیمه فرمینگ تمامی عملیات تولید در یک دستگاه انجام می شود با ترتیب اینکه، مواد اولیه به شکل گرانول پتروشیمی در قسمتی از خط تولید که اکسترودر نامیده می شود، ذوب و تبدیل به ورق گرم شده و قبل از سرد شدن ورق البته با توجه به نوع و امکانات دستگاه این ورق، بدون نورد و یکنواخت شدن، ورق گرم وارد قسمت پرس شده و در زیر قالب عملیات تولید ظروف انجام می پذیرد. قابل ذکر است در این سیستم و دستگاه با توجه به مراحل تولید، فقط از مواد پلی استایرن (هر دو نوع کریستال و هایمپک) می توان ظروف یک بار مصرف تولید کرد.

۲- ظروف یک بار مصرف پلاستیکی سیستم ترموفرمینگ: (ظروف پلاستیکی PP,PS)

نوع دوم و تقریبا جدید و با کیفیت بالاتر سیستم تولید ظروف در ایران سیستم ترموفرمینگ بوده که خط تولید این سیستم بر خلاف سیستم قبلی شامل دو دستگاه بوده که در دستگاه اول که به نام خط تولید ورق می باشد، مواد اولیه گرانول به ورق تبدیل و به صورت رول تولید می شود و در دستگاه دوم که به نام پرس ترموفرمینگ می باشد.
ورق آماده تولید شده با عبور از کوره حرارتی و رسیدن به درجه حرارت لازم برای فرم گیری وارد قسمت پرس شده و در زیر قالب عملیات تولید ظروف انجام می پذیرد. از مزایای این سیستم نسبت به سیستم نیمه فرمینگ می توان به تولید ظروف از انواع مواد اولیه پلیمری مانند پلی پروپلین، پی وی سی، پت، پلی اتیلن و حتی مواد گیاهی اشاره کرد.
البته لازم به توضیح است که در تولید ظروف با این سیستم به صورت عمده از مواد پروپلین PP به عنوان مواد اولیه استفاده می گردد که از مزایای این مواد نسبت به مواد پلی استایرن (که سیستم قبلی نیمه فرمینگ فقط با مواد پلی استایرن قابلیت تولید ظروف را دارد) عدم سرطان زا بودن آن به دلیل عدم وجود ماده استایرن در آن است که در مواد پلی استایرنی هنگام استفاده از ظروف برای مواد و مایعات داغ استایرن موجود در مواد آزاد شده و مخلوط مواد و مایعات داخل آن می شود و عاملی بر سرطان زایی آن است.

در سیستم ترموفرمینگ با توجه به امکان تولید ظروف از مواد پلی پروپلین تمامی موارد و مضرات عنوان شده رفع گشته است. همچنین با امکان تولید مواد پلی پروپیلن در چندین پتروشیمی ایران و متعادل بودن سیستم عرضه و تقاضا قیمت این مواد دارای نوسان بسیار کمی بوده و در حال حاضر نیز پایین تر از مواد اولیه پلی استایرن بوده که همین امر در بحث تولید بعضی از ظروف عمده مصرف مانند لیوان چای وآب تفاوت فاحشی از نظر قیمت تمام شده ظروف برای تولید کننده ایجاد کرده است.
در سیسیتم نیمه فرمینگ ورق مورد استفاده برای تبدیل و تولید ظروف با ظرفیتی محدود و بدون نورد شدن تولید و مورد استفاده قرار می گیرد ولی در سیستم ترموفرمینگ با توجه به اینکه ورق تولیدی در یک دستگاه جداگانه تولید و نورد شده، لذا اولا به دلیل محدود نبودن رول مورد استفاده برای تولید، می توان ظروف را با تیراژی حدود ۳ تا ۴ برابر بالاتر از سیسیتم نیمه فرمینگ تولید نمود و دوما به دلیل نورد ورق تولیدی که باعث یکنواخت بودن ورق تولیدی در سیسیتم ترموفرمینگ گشته لذا ظروف تولیدی دارای کیفیت یکسان و یک وزن است.
همچنین این امر موجب گشته تولید کننده با اعتماد بیشتری از دستگاه لیوان جمع کن اتوماتیک به جای جمع کردن دستی لیوان استفاده کند که هم بحث بهداشت بسته بندی ظروف با عدم تماس دست با محصول تولیدی رعایت و همچنین کاهش تعداد نیروی انسانی لازم برای تولید ظروف، مخصوصا ظروف کوچک تر مانند لیوان را به همراه دارد.
در سیستم نیمه فرمینگ به منظور کنترل کیفی ظروف تولیدی استفاده از نیروی انسانی برای جمع کردن دستی لیوان امری ضروری است. همچنین تولید ظروف با سیستم ترمو فرمینگ با توجه به اینکه خط تولید شامل ۲ دستگاه مجزا بوده که در دستگاه اول مواد اولیه گرانول تبدیل به ورق پلاستیکی می شود و در دستگاه دوم از ورق پلاستیکی آماده ظروف تولید می شود لذا خود رول به صورت مجزا و به تنهایی به عنوان محصول نهایی فروش برای مصارف کارخانجات بسته بندی فرم سیل یا پوشه های پلاستیکی یا کارت تلفن و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد که در سیستم نیمه فرمینگ این امر غیر ممکن می باشد.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments