• تلفن 09141166020
  • ایمیل alvanplast.az@gmail.com

وکیوم فرمینگ چیست؟

فرم دهی به ورق های گرما نرم توسط حرارت مستقیم یا القائی و تخلیه هوای مابین ورق و قالب و شکل پذیری ورق همانند قالب را وکیوم فرمینگ می گویند. وکیوم فرمینگ یکی از شاخه های فرآیند ترموفرمینگ برای شکل دهی پلاستیک ها است.
۱- ورق پلاستیکی اکسترود شده، با حرارت دادن نرم و انعطاف پذیر می شود.
۲- ورق نرم شده روی قالب حفره دار قرار می گیرد.
۳- خلا ایجاد شده و این خلا ورق را درون قالب می کشد.
۴- پلاستیک در تماس با سطح قالب که سرد است، سخت می شود. سپس قطعه از قالب خارج شده و قسمت های اضافی آن بریده می شود.
تمامی ورق های گرما نرم (ABS،PVC ، PET، هایمپکت، کریستال و …) قابلیت شکل پذیری دارند. دستگاه هائی که این کار را انجام می دهند نسبت به کار مورد نظر می توانند ساده یا پیچیده باشند. دستگاه های ساده از یک هیتر و یک ورق گیر و یک قسمت به نام قالب بند تشکیل می شوند که ابتدا ورق در قسمت ورق گیر قرار می گیرد و سپس هیتر ورق را گرم نموده بعد از آن قالب با ورق تماس پیدا می کند و در همان زمان هوای مابین قالب و ورق تخلیه می شود و ورق شکل قالب را به خود می گیرد.
در دستگاه های پیچیده تر که شامل نیمه اتوماتیک، اتوماتیک و دستگاه های تولید ظروف یک بار مصرف می باشد؛ تعدادی از کارها توسط اپراتور و دستگاه انجام می گیرد که این کار با توجه به نوع دستگاه متفاوت می باشد. در دستگاه های نیمه اتوماتیک درصد کار اپراتور و دستگاه ۵۰ به ۵۰ می باشد.
در دستگاه های اتوماتیک درصد کار اپراتور و دستگاه ۲۰ به ۸۰ و در دستگاه های تولید ظروف یکبار مصرف تمامی کار را دستگاه انجام می دهد و اپراتور تنها ناظر کنترل کیفیت می باشد.
آیا می دانید بسیاری از قطعات پلاستیکی از ظروف یک بار مصرف (مثلا ظرف های شله زرد) گرفته تا طلق های بسته بندی محصولات و یا حتی داشبورد خودرو به روش ترموفرمینگ ساخته می شوند!
ترمو فرمینگ یا شکل دهی حرارتی, یکی از روش های پرکاربرد شکل دهی پلاستیک ها است. در این فرآیند ابتدا ورق پلاستیکی گرما نرم (ترمو پلاست) آنقدر حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود. سپس این ورق روی قالب گذاشته شده و با اعمال فشار هوا یا ایجاد خلا و یا به صورت مکانیکی روی قالب کشیده می شود و شکل قالب را به خود می گیرد.
ورق ماده اولیه به روش اکستروژن تولید می شود. بسته به ضخامت، ورق اولیه می تواند به شکل ورقه های مجزا یا ورق توپ پیوسته باشد.
فرآیند ترموفرمینگ از دو مرحله اصلی تشکیل شده است:
الف)- گرمادهی
ب)- شکل دهی

الف)- گرمادهی

در این مرحله ورق پلاستیکی گرمانرم (ترمو پلاست‌) آنقدر حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود. عمل گرمادهی معمولا با استفاده از المنت های حرارتی که یک یا هر دو طرف ورق پلاستیکی و با فاصله ای معین از آن قرار می گیرند، انجام می شود. با توجه به جنس پلیمر و ضخامت ورق، میزان گرمادهی می بایست کاملا مشخص و تنظیم شده باشد.

ب)- شکل دهی

روش هایی که برای انجام مرحله ی شکل دهی به کار می روند را می توان به سه دسته تقسیم کرد:
۱- وکیوم فرمینگ یا شکل دهی با خلا (Vacuum Forming)
۲- شکل دهی با فشار هوا (Pressure Forming)
۳- شکل دهی مکانیکی (Mechanical Thermoforming)

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments